Konya’da Ne Yenir? Konya’da Nerede Ne Yenir?

Sadece etli ekmekle sınırlı olmayan Konya sofrası tam bir lezzet şöleni vaat ediyor.Bunların başında,tirit (papara), bamya çorbası, Mevlâna böreği, fırın kebabı,çebiç, arabaşı çorbası ve daha neler neler…

Konya’da Ne Yenir? – Konya’da Nerede Ne Yenir?

Buradayenir.com ekibi olarak keşfettiğimiz bir çok mekanın hakkında daha çok bilgi almak için bağlantı linklerini tıklayarak ulaşabilirsiniz.?

bamya-çorbası-konya-buradayenir-com

Konya’nın geleneksel lezzetleri arasında yer alan bamya çorbası  kurutulmuş bamyadan yapılır ve içinekonulan dana eti ile de tadına doyulmaz bir lezzet haline gelir. Konyada Nerede Ne Yenir Neleri Meşhur Nerede ne yenir Özel günlerde ve düğünlerde sıklıkla tercih edilen bir tariftir.

etliekmek-konya-buradayenir-com

Milli yemeklerinden biri haline gelmiş etli ekmekte incecik hamurun üzerine kıyma biber domatessoğan karışımı ilave edilerek yapılır. Yanında ayran içmekte gelenektir.

çebiç-konya-buradayenir-com

Çebiç, geleneksel tatlar listesinin en üstünde yer alır. Nefis bulgur pilavının üzerine tandırda pişmiş kuzu etlerinin serpilmesiyle tadından yenmez bir hale gelir. Önemli ve özel günlerin menüsünün vazgeçilmezlerindendir.

fırın-kebabı-konya-buradayenir-com

Sıcacık pidenin üzerine nar gibi kızarmış kuzu veya koyun etinin eklenmesiyle yapılan fırın kebabı, közlenmiş soğan ve biberin eşlik etmesiyle mükemmel bir lezzet haline gelir.

mevlana-böreği-konya-buradayenir-com

Mevlâna böreği sabah kahvaltılarının ve beş çaylarının başlıca lezzetlerinden biri. Mevlâna böreği maydanoz kıyma ve soğanın harç haline getirilerek yufkanın içine konur. Fırında çıtır çıtır kızartılan böreğe çay eşlik ediyor. Ispanaklı ve pazılı olarakta yapılabiliyor.

arabaşı-çorbası-konya-buradayenir-com

Ara başı çorbası Konya lezzetlerin dendir. Bütün tavuğun eti didiklenerek yapılır üzerine maydanoz ile süslemesi yapılır. Özel olarak tepsiye bir hamur yapılır ve çorba tepsinin ortasına konur. Hamurla birlikte yenir.

Sizler için önerdiğimiz Konya mekanları gelip görülmesi ve tadılması gereken yerler.Geniş bir mutfak türüne sahip bir şehir damak tadınıza uygun tüm lezzetleri barındırıyor.

“Gez Dünyayı Gör Konyayı ” buraya gelen aç kalmaz.??

Bize öneride bulunabilirsiniz değerli takipçilerimiz.Afiyet Olsun.

#konyadaneyenirvedatmilor #konyadaetliekmekneredeyenir #konyahacışükrü #bolulokantasıkonya #konyarestaurantlistesi #konyameramrestaurantlar #tiritçimithatkonya #kuzucualikonya #konyanınneyimeşhur #konyanınmeşhurtatlısı #konyanınneyimeşhur #konyanınmeşhuryerleri #konyanınenmeşhuryemeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.